Premii, peste premii, pentru elevii Clubului Copiilor și  școlilor dejene, la Olimpiada „Meșteșuguri artistice tradiționale”

Premii, peste premii, pentru elevii Clubului Copiilor și școlilor dejene, la Olimpiada „Meșteșuguri artistice tradiționale”

Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale (CJCPCT) Cluj, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean și cu Seminarul Teologic Ortodox Cluj, a organizat la sfârșitul săptămânii trecute (19 mai), o nouă ediţie a Olimpiadei „Meşteşuguri Artistice Tradiţionale” – faza judeţeană.

Olimpiada „Meşteşuguri artistice tradiţionale” este o întrecere educativă care urmărește conștientizarea elevilor asupra valorilor civilizației populare româneşti, ediţia din acest an având ca temă  „Aniversarea a 100 de ani de la Marea Unire din 1918”.

La evenimentul desfășurat în sălile Seminarului Teologic Ortodox Cluj-Napoca, au participat aproximativ o sută de elevi din 26 de unități de învățământ din Cluj-Napoca şi din județ, în cadrul secțiunilor: prelucrare lemn, pictură mobilier, pictură icoane pe sticlă, pictură naivă, podoabe din mărgele, ţesut, cusut, realizare costume populare, încondeiat ouă, împletituri, ceramică și măști, selecția fiind realizată de un juriu de specialitate.

Primii cinci elevi premiaţi, câştigători ai locurilor I, vor reprezenta judeţul Cluj la Sibiu, în cadrul fazei naţionale a Olimpiadei „Meşteşuguri Artistice Tradiţionale”, care se va desfăşura la sfârșitul lunii iulie, la Muzeul ASTRA. Ceilalţi premianţi vor participa, gratuit, la Tabăra de meşteşuguri „Tradiții clujene”, organizată de CJCPCT Cluj, în luna august, pe Valea Ierii. 

Pentru elevii din Dej, participarea la faza județeană a Olimpiadei Meșteșugurilor Tradiționale s-a soldat cu numeroase premii, dintre care o mare parte au revenit Clubului Copiilor Dej: Diana Negru – Premiul I (secțiunea împletituri) și Teodora ManPremiul I (secțiunea podoabe mărgele, clasele I-IV), îndrumate de prof. coordonator Madár Iulia.

Tot la secțiunea podoabe-mărgele, Galu Lorena a obținut Premiul I (clasele IX-XII), iar Turi Anita, Premiul al II -lea (clasele V-VIII), în timp ce Tudoran Alesia, a obținut Premiul I la confecționare măști, iar Tarța Tudor, Premiul III la categoria confecționat opinci.
Cei patru tineri meșteri artizani au fost pregătiți de prof coordonator Katona Daniela, care i-a îndrumat și pe elevii premianți din Gherla.

Din lista premianților din Dej mai fac parte:

Lăcătuș Maria – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Dej (Premiul III, podoabe din mărgele), și elevele Liceului ”Henri Coandă” Dej: Bîlc Andreea-(Premiul II), Cremene Daniela – (Premiul II) și Bujiță Anamaria-(Premiul III), la categoria podoabe din mărgele, clasele IX-XII.

La ceramică, categoria clasele I-IV, Premiul II a fost obținut de Lăcătuș Gabriel de la Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Dej, iar la categoria clasele V-VIII, Premiul III I-a revenit Liviei Antoneac de la Școala Gimnazială ,,Avram Iancu” Dej. Tot de la Școala ,,Avram Iancu” Dej, un Premiu III a obținut și Isaiu Cezara la secțiunea împletituri.

Tuturor, participanți și profesori coordonatori, multe, multe felicitări

Premiile Juriului acordate la actuala ediție a Olimpiadei Meșteșugurilor au fost următoarele:

ICOANE PE STICLĂ

Categoria clasele I-IV

Premiul I – Hideg Sofia – Seminarul Teologic Ortodox
Premiul II – Pintea Celia – Liceul Teoretic ,,Nicolae Bălcescu”
Premiul III- Bura Alexandra – Liceul Teoretic ,,Nicolae Bălcescu”
Mențiune – Sigartău Mara, Santa Alexandru – Liceul Teoretic ,,Nicolae Bălcescu”

Categoria clasele V-VIII

Premiul I – Raza Serafim – Școala Gimnazială ,,Ioan Bob”
Premiul II – Roșu David – Seminarul Teologic Ortodox
Premiul III – Chira Florin – Școala Gimnazială CRDEII
Baicu Alesia-Școala Gimnazială „Ion Creangă” Cluj-Napoca

Mențiune – Suătean Ovidiu și Bota Andrei- Seminarul Teologic Ortodox, Gherghișan Mihaela și Pop Alexia – Liceul Teoretic ,,Nicolae Bălcescu”, Boca Emilia – Lic. Program Sportiv Cluj-Napoca, Crișan Alexandra și Sotan Daria – Școala Gimnazială „Ion Creangă” Cluj-Napoca, Ilea Alesia – Lic.Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca, Hodiș Alexandra și Szalontai Paula -Școala Gimnazială Mintiu Gherlii

Categoria clasele IX-XII

Premiul I- Moldovan Anda – Colegiul Național Pedagogic ,,Gh. Lazăr”
Pintea Georgiana – Seminarul Teologic Ortodox

PICTURĂ NAIVĂ
Premiul I– Mureșan Alis – Școala Gimnazială Mintiu Gherlii
Premiul II – Rus Dana – Liceul de Informatică ,,Tiberiu Popoviciu”
Premiul III – Aștilean Denisa – Liceul de Informatică ,,Tiberiu Popoviciu”

PODOABE DIN MĂRGELE

Categoria clasele I-IV

Premiul I – Man Teodora – Clubul Copiilor Dej
Premiul II – Sabo Irina – Clubul Copiilor Gherla
Premiul III- Lăcătuș Maria – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Dej

Categoria clasele V-VIII

Premiul I – Cornea Tania – Clubul Copiilor Gherla
Premiul II –Turi Anita – Clubul Copiilor Dej
Premiul III – Adam Diana – Școala Gimnazială CRDEII
Berki Andrei – Școala Gimnazială CRDEII
Mențiune – Pusztai Brianna- Lic.Teoretic „Avram Iancu” Cluj-Napoca

Categoria clasele IX-XII

Premiul I – Galu Lorena – Clubul Copiilor Dej
Premiul II – Bîlc Andreea-Lic. Tehnologic ,,Henri Coandă” Dej
Cremene Daniela – Lic. Tehnologic ,,Henri Coandă” Dej
Premiul III – Bugiță Anamaria-Lic. Tehnologic ,,Henri Coandă” Dej

PRELUCRARE/DECORARE LEMN

Categoria clasele I-VIII

Premiul I– Cornea Andrei – Clubul Copiilor Gherla
Premiul II – Sztranyak Bianka – Școala Gimnazială ,,Kos Karoly” Izvoru Crișului
Premiul III –Tamas Csenge Tunde – Școala Gimnazială ,,Kos Karoly” Izvoru Crișului

Categoria clasele IX-XII
Premiul I – Balazs Andor – Clubul Copiilor Huedin
Premiul III – Găzdac Ambra – Colegiul Național Pedagogic ,,Gh. Lazăr”

CERAMICĂ

Categoria clasele I-IV

Premiul I – Vincze Orsolya – Clubul Copiilor Huedin
Premiul II – Lăcătuș Gabriel – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Dej
Kovacs Felix – Lic.Teoretic ,,Gh. Șincai” Cluj-Napoca
Kovacs Ingrid-Lic.Teoretic ,,Gh. Șincai” Cluj-Napoca
Premiul III –Popa Ștefania- Lic.Teoretic ,,Gh. Șincai” Cluj-Napoca
Doboș Maria- Lic.Teoretic ,,Gh. Șincai” Cluj-Napoca
Bucur Cristian- Lic.Teoretic ,,Gh. Șincai” Cluj-Napoca
Mențiune – Cornea Matei – Clubul Copiilor Gherla, Prodan Vlad- Lic.Teoretic ,,Gh. Șincai” Cluj-Napoca

Categoria clasele V-VIII

Premiul I – Bucur Gabriel – Liceul de Arte Vizuale ,,Romulus Ladea”
Premiul II – Kelemen Zsofia – Clubul Copiilor Huedin
Premiul III – Antoneac Livia – Școala Gimnazială ,,Avram Iancu” Dej

MĂȘTI

Categoria clasele V-VIII

Premiul I – Tudoran Alesia – Clubul Copiilor Dej
Premiul II – Bolba Ioana – Liceul de Informatică ,,Tiberiu Popoviciu”

Categoria clasele IX-XII

Premiul II – Moșneag Cătălina – Liceul Teoretic ,,Avram Iancu” Cluj
Premiul II – Rete Ariana – Liceul Teoretic ,,Avram Iancu” Cluj

ÎMPLETITURI

Premiul I – Cipcigan Meda – Școala CRDEII
Negru Diana – Clubul Copiilor Dej
Premiul II – Petric Alexandra – Liceul de Informatică ,,Tiberiu Popoviciu”
Premiul III – Isaiu Cezara – Școala Gimnazială ,,Avram Iancu” Dej

OUĂ ÎNCONDEIATE

Premiul I – Kiș Ștefania – Colegiul Național Pedagogic ,,Gh. Lazăr”
Betlendi Eszter – Clubul Copiilor Huedin

CUSĂTURI

Categoria clasele I-VII

Premiul I – Mariș Mădălina – Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
Premiul II – Bogdan Alexandra – Școala Gimnazială Măguri Bogdănești
Premiul III – Lăpuște Teodora – Școala Gimnazială ,,Ion Creangă” Cluj
Motogna Daria – Școala Populară de Arte ,,T.Jarda” Cluj
Mențiune – Breșan Roxana, Pleș Larisa– Lic. Octavian Goga Huedin, Rus Mara – Liceul de Informatică ,,Tiberiu Popoviciu”, Dragu Tecar Alexandra – Școala Gimnazială Cășeiu-Rugășești, Fodor Patricia, Coldea Andreea – Școala Gimnazială „Ion Creangă” Cluj-Napoca, Vidrean Sebastian, Drînda Ștefania, Negrea Izabela, Negrea Sebastian-școala Gimnazială Măguri Răcătău, Ianc Denisa, Mariș Andreea-școala Gimnazială Măguri Bogdănești.

Categoria clasele VII-XII

Premiul I – Pîrv Maria – Lic.Teoretic ,,L.Blaga” Cluj-Napoca
Premiul II – Rusu Alexandru – Școala Gimnazială ,,Alexandru Vaida Voevod”
Korpos Angela Clubul Copiilor Huedin
Premiul III – Șaitiș Tania – Col. Naț. Pedagogic ,,Gh Lazăr”
Mențiune – Leczfalvi Magda – Școala Gimnazială Cășeiu – Rugășești

REALIZARE PIESE DE COSTUM POPULAR

Premiul I – Gavriș Nadia – Lic.Teoretic „O.Goga” Huedin
Premiul II – Pop Maria – Col. Naț. Pedagogic ,,Gh Lazăr”
Premiul III – Tarța Tudor – Clubul Copiilor Dej

ȚESUT

Premiul I – Raza Serena Maria – Școala Gimnazială ,,Ioan Bob”
Premiul II – Macavei Ariana – Clubul Copiilor Gherla.

Câştigătorii locurilor I, care vor reprezinta judeţul Cluj la Sibiu, în cadrul fazei naţionale a Olimpiadei ,,Meşteşuguri Artistice Tradiţionale”, sunt: Pintea Georgiana – Seminarul Teologic Ortodox – pictură icoane pe sticlă, Galu Lorena – Clubul Copiilor Dej – podoabe din mărgele, Balazs Andor – Clubul Copiilor Huedin-prelucrare lemn, Pîrv Maria – Liceul Teoretic „Lucian Blaga” Cluj-Napoca – cusături, Cornea Tania – Clubul Copiilor Gherla – podoabe din mărgele. Ceilalţi participanți răsplătiți cu Premiul I și II vor lua parte la Tabăra de meşteşuguri ,,Tradiții Clujene”, organizată de C.J.C.P.C.T. Cluj, în cursul lunii august pe Valea Ierii.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*