„Cupa Someşul”  la tenis de masă a bifat ediţia a IX-a

„Cupa Someşul” la tenis de masă a bifat ediţia a IX-a

Sâmbătă, 29 iunie 2019 municipiul Dej a găzduit cea de a IX-a ediţie a concursului de tenis de masă „Cupa Someşul”. La această tradiţională competiţie de ping-pong au participat nu mai puţin de 112 sportivi, printre care s-au aflat şi mulţi dejeni, care s-au clasat în prima parte a clasamentului în cadrul probelor la care au concurat, unul dintre ei , Tudor Bote (elev la Colegiul Naţional „Andrei Mureşanu”) ocupând primul loc în cadrul probei Începători.

A fost o competiţie deosebit de disputată şi de un bun nivel tehnic, având în vedere că ediţia din acest an a fost onorată şi de componenţii echipei clujene Politehnica Cluj (grupare participantă în Superligă), dar şi de un spoortiv din Ungaria. Din ţară au mai participat concurenţi din Bucureşti, Baia Mare, Târgu Mureş, Zalău, Bistriţa, Sighetul Marmaţiei şi alte centre puternice ale tenisului de masă românesc.

Cel mai vârstnic concurent a fost dejeanul Dezső Attila (73 de ani), iar cel mai tânăr s-a numit Mihai Moldovan (9ani), tot din Dej. Câştigătorii celor 4 probe au fost: la Elite- Simon Csaba din Târgu Mureş, la Open- Denis Mal din Baia Mare, la Începători -Tudor Bote din Dej, iar la Avansaţi – Gelu Husa din Zalău. Toţi oaspeţii au fost invitaţi la sfârşit la un gulaş pregătit într-un ceaun mare de gherleanul Florin Beica, concurent, dar şi bucătarul-şef al evenimentului.

„Cupa Someşul” a fost organizat în condiţii excepţionale de Tenis Club Dej în sala de tenis de masă a Grupului Școlar „Someşul”, unde au fost amenajate 17 (!) mese de joc. Principalul organizator al competiţiei a fost animatorul sportului cu mingea de celuloid din municipiul Dej, antrenorul Dezső Attila, sufletul mişcării sportive din oraşul nostru.

Szekely Csaba

Inscrieri Elite – on 28-Jun-19 at 21:40:24

1. Simon Csaba, Targu Mures, 32 – 45.23 – E
2. Marchis Maximilian, Cluj Napoca, 5001 – 43 – EM
3. Gogu Gabriel, Cluj Napoca, 59 – 42.61 – EW
4. Galban Calin, Viseu, 38 – 41.78 – E
5. Nistor Dorel, Bistrita, 41 – 41.64 – EM
6. Teglas Andreea, Ludus, 149 – 40.34 – ELF
7. Mihalca Mihai, Bistrita, 211 – 38.33 – E
8. Hagatis Andrei, Vatra Dornei, 31 – 37.3 – E
9. Moldovan Alexandru, Tarnaveni, 200 – 36.65 – E
10. Teleki Zsolt, Cluj Napoca, 119 – 36.6 – E
11. Apian Florin, Bistrita, 39 – 36.03 – E
12. Ciure Alin, Baia Mare, 443 – 35.96 – E
13. Tira Viorel, Bistrita, 198 – 34.89 – EW
14. Georgiu Dragos, Vatra Dornei, 46 – 34.35 – E
15. Mican Nicolae, Dej, 61 – 34.17 – E
16. Blaga Marius, Cluj Napoca, 80 – 33.52 – EM
17. Cherhat Dumitru, Cluj Napoca, 513 – 28.66 – O
18. Orha Andrei, Targu Mures, 518 – 24.1 – O
19. Silveira Alexandra, Cluj Napoca, 5004 – 0

Inscrieri Open – on 28-Jun-19 at 21:40:32

1. Camarasiu Tiberiu, Cluj Napoca, 400 – 31.88 – O
2. Catricicau Adrian, Baia Mare, 191 – 31.14 – O
3. Ciobanu Gabriel, Cluj Napoca, 218 – 29.37 – OW
4. Motorga Dorin, Targu Mures, 98 – 29.25 – O
5. Bothazan Florin, Dej, 472 – 28.12 – O
6. Mal Denis, Baia Mare, 439 – 27.72 – O
7. Ciobanu Daniel, Blaj, 96 – 26.92 – OW
8. Dirlea Ioan, Aiud, 112 – 26.56 – OH
9. Miclos Andrei, Dej, 510 – 24.5 – O
10. Pop Danut, Dej, 481 – 24.37 – O
11. Ploscaru Bogdan, Cluj Napoca, 674 – 24.23 – O
12. Pelaghie Ioan, Targu Mures, 394 – 23.07 – O
13. Hodis Andrei, Gherla, 1062 – 21.25 – O
14. Badaluta Marian, Vatra Dornei, 316 – 20.38 – OW
15. Fulop Attila, Aiud, 264 – 18.81 – AW
16. Szabo Tamas, Miercurea Ciuc, 2036 – 18 – A
17. Ticala Vasile, Viseu, 1462 – 16.45 – A
18. Asteleanu Lucian, Cluj Napoca, 830 – 11.05 – A
19. Andreica Iulian, Viseu, 4146 – 0 – O

Inscrieri Avansati – on 28-Jun-19 at 21:41:08

1. Ifrosa Petru, Cluj Napoca, 994 – 19.47 – AH
2. Bumbu Pavel, Razboieni, 342 – 19.1 – A
3. Scurtu Nicolae, Bistrita, 610 – 19.06 – AW
4. Tintas Adrian, Sighetu Marmatiei, 391 – 18.93 – A
5. Garaz Mircea, Bistrita, 475 – 18.39 – AW
6. Piper Petru, Luna CJ, 307 – 18.28 – AH
7. Boicu Gabriel, Vatra Dornei, 568 – 18.26 – A
8. Damian Mircea, Bistrita, 319 – 18.12 – A
9. Beica Florin, Gherla, 1272 – 18 – A
10. Joldes Adrian, Bistrita, 496 – 17.88 – A
11. Szabo Lajos, Ungaria, 2553 – 17.8 – A
12. Vecian Marius, Cluj Napoca, 1015 – 17.33 – A
13. Vass Sandor, Beclean, 427 – 17.21 – AW
14. Husa Gelu, Zalau, 1122 – 16.75 – A
15. Pop Ioan, Bistrita, 1197 – 16.5 – AW
16. Balaj Roland, Arad, 403 – 15.55 – A
17. Zavaski Ioan, Dej, 978 – 15.5 – AW
18. Palfi Ferencz, Cluj Napoca, 715 – 15.33 – A
19. Dezso Attila, Dej, 1200 – 15.05 – AW
20. Barbos Florin, Bistrita, 620 – 14.19 – A
21. Gherman Romulus, Arad, 528 – 13.48 – A
22. Balan Viorel, Bistrita, 797 – 12.97 – A
23. Cir Florin, Razboieni, 800 – 12.46 – A
24. Tofeni Ovidiu, Cluj Napoca, 1354 – 12.35 – A
25. Drimus Mihai, Sighetu Marmatiei, 1203 – 11.95 – A
26. Petrache Radu, Blaj, 749 – 11.84 – A
27. Badescu Tudor, Cluj Napoca, 808 – 11.69 – A
28. Sabou Edmond, Cluj Napoca, 1395 – 11.5 – A
29. Tigaroi Florin, Cluj Napoca, 962 – 11 – A
30. Solyom Sandor, Cluj Napoca, 2168 – 11 – A
31. Geiger Norbert, Baia Mare, 1868 – 10.85 – AJ
32. Dunka Dacian, Baia Mare, 2338 – 10.7 – A
33. Onofrei Petru, Gherla, 756 – 10.62 – AW
34. Marginean Mihai, Luna CJ, 1013 – 9.75 – I
35. Pascu Gabriel, Cluj Napoca, 1521 – 9.7 – I
36. Grosan Mircea, Dej, 1425 – 8 – I
37. Marian Rares, Reghin, 2149 – 6 – I
38. Uglea Mihai, Cluj Napoca, 2221 – 6 – I
39. Pop Mihai Adrian, Cluj Napoca, 3153 – 6 – I
40. Cozma Cristian, Cluj Napoca, 2420 – 5.5 – I
41. Crisan Alexandru, Cluj Napoca, 2012 – 0


Inscrieri Incepatori – on 28-Jun-19 at 21:41:21

1. Sechel Vasile, Viseu, 1836 – 8.9 – I
2. Rosoga Liviu, Cluj Napoca, 1638 – 8.65 – I
3. Bote Tudor Andrei, Dej, 2269 – 8.35 – I
4. Creta Petru, Luna CJ, 789 – 7.95 – I
5. Pop Dan Cristian, Dej, 1486 – 7.08 – IJ
6. Pralea Constantin, Alba Iulia, 804 – 6.7 – IW
7. Cristea Samuel, Bistrita, 1332 – 6.3 – IJ
8. Pop Mihai, Dej, 1315 – 6.23 – I
9. Layis Rita, Sighetu Marmatiei, 1957 – 6 – IF
10. Hruban Darius, Dej, 2070 – 6 – I
11. Puscas Iosif, Gherla, 2071 – 6 – I
12. Cristea Daniel, Bistrita, 1554 – 5.4 – IJ
13. Moldovan Ioan, Viseu, 1630 – 4.67 – I
14. Deac Valentin, Viseu, 1612 – 4 – I
15. Coldea David, Cluj Napoca, 3814 – 4 – I
16. Criste Mihai Marius, Cluj Napoca, 3815 – 4 – I
17. Hales Teodor, Bistrita, 3589 – 0
18. Pop Vasile, Dej, 5004 – 0
19. Trifan Stefana, Dej, 5005 – 0
20. Sandu Danut, Cluj Napoca, 5011 – 0
21. Varga Florin, Cluj Napoca, 5012 – 0
22. Moldovan Mihai, Dej, 5013 – 0

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*