Ziua Educației Nonformale la Școala Gimnazială “Avram Iancu” Dej

Ziua Educației Nonformale la Școala Gimnazială “Avram Iancu” Dej

Devenită tradiție, Ziua Educației Nonformale (9 octombrie) este sărbătorită în școala noastră prin activități de educație nonformală, sub umbrela Agenției Naționale pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale – România.
Dacă anul trecut am ieșit în comunitate cu orchestra „Nonformalii” a școlii și instrumentele muzicale nonformale confecționate de elevi, anul acesta am promovat educația nonformală în rândul elevilor noștri.
La acest eveniment au participat patru clase de elevi din ciclul primar, împreună cu învățătoarele Ancuța Erdei, Alina Tămaș, Irina Frențiu și Simona Mizgan.
Pe parcursul zilei, elevii au învățat despre confecționarea și utilizarea instrumentelor muzicale nonformale, rolul muzicii în societate, exprimarea sentimentelor și trăirilor sufletești prin muzica. Așa cum spunem, verbal, „Te iubesc!” putem spune, același lucru, prin muzică.
La finalul zilei, reuniți într-o orchestră în curtea școlii, elevii și-au demonstrat măiestria artistica în fața unui public format din părinti, cadre didactice și elevi.

În cadrul aceluiași eveniment ZEN, elevii școlii, sub îndrumarea doamnei profesor Silvia Pop, au realizat lucrări de pictură cu tema: „Ziua ZEN în școala mea!”. Lucrările vor fi reunite într-o expoziție ZEN.
Evenimentul, organizat de biblioteca școlii noastre (bibliotecar Iulia Corina Trifu), este înscris în calendarul național al Agenției Naționale pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale – România: 9 Octombrie – Ziua Educației Nonformale.

Iulia Corina Trifu

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*