Machete anti-viteză, amplasate pe DN 17  Bistrița-Dej

Machete anti-viteză, amplasate pe DN 17 Bistrița-Dej

Patru machete care imită autospecialele de poliţie, în mărime naturală, au fost amplasate pe DN 17, pe tronsoanele Bistriţa-Vatra Dornei si Bistriţa-Dej, pentru ca șoferii să creadă că acolo e amplasat un radar și să încetinească.

Potrivit Poliției, în judeţul Bistrița-Năsăud, în topul celor mai frecvente cauze care duc la producerea unor accidente rutiere se numără viteza excesivă şi neadaptată la condiţile de drum, traversarea neregulamentară a pietonilor şi repăstrarea distanţei corespunzătoare între autovehicule.

Deşi numărul persoanelor care şi-au pierdut viaţa ca urmare a unor accidente rutiere este în scădere faţă de perioada similară a anului trecut, viteza rămâne principala cauzaî generatoare de accidente, informează IPJ Bistriţa-Năsăud, citat de Radio Cluj.

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

*